Home / Dış gebelik / dış gebeliğin tekrarlama riski var mıdır

dış gebeliğin tekrarlama riski var mıdır

dış gebeliğin tekrarlama riski var mıdır
Dış gebeliğin tekrarlama riski var mıdır. Anne ölümlerine sebep olan üzücü bir gebelik oluşumu olan dış gebelik erken tanısı önemli olan rahatsızlıklar arasındadır. Çünkü geç fark edilmesi kısırlığa veya annenin hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Dış gebelik sürecini ve nasıl sonlandırıldığını merak ediyorsanız makalemizin devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dış gebelik nedir

Dış gebelikte tüm bulgular tıpkı normal bir hamilelikte olduğu gibidir. Yani hamilelik testi yaptığınız zaman pozitif çıkması her zaman gerçekten hamile olduğunuzu göstermeyebilir. Hatta bulantı ve kusma yaşayabileceğiniz gibi adet gecikmesi ve memelerde hassaslık durumu bile aynı olabilmektedir. Dış gebelik genellikle anne tarafından anlaşılmaz fakat bazı istisnalar da söz konusudur. Kanamalı bir hamilelik geçiriyorsanız ve karın yada kasık ağrılarınız git gide çoğalıyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü dış gebelikten emin olabilmek için ultrason şarttır. Bu yüzden artık günümüzde gebelik takibi çok sıkı bir şekilde yapılmakta ve anne ölümlerinin önüne geçilmektedir.

Anne adayının bazı rahim içi ameliyatlar geçirmiş olması dış gebeliği tetikleyen faktörler arasındadır fakat durum bununla da sınırlı değildir. Kadınların daha önce geçirdiği rahim içi enfeksiyonlar ve tüp bebek girişimleri, spiral kullanımı ve sigara kullanımı da dış gebelik riskini yükseltmektedir. Ayrıca dış gebeliği normal gebeliğe çevirmek gibi bir olasılık da yoktur. Tek çözüm gebeliği derhal sonlandırmak olacaktır ki buda erken tanısı yapıldığı takdirde çok basittir. İlaçla sonlandırılabilen dış gebelikler her zaman anne adayını daha avantajlı konuma getirir ve tekrar gebe kalma şansı da yüksektir. Fakat geç far edilen bir dış gebelik söz konusu ise annenin hayatı tehlikeye girmekle kalmaz, kısırlık oranı da yükselir. Çünkü ameliyat ile sonlandırılması gereken dış gebeliklerde mutlaka rahmin ve fallop tüplerinin alınma riski vardır. Bu risk embriyonun verdiği hasara göre değişmektedir. Peki dış gebeliğin tekrarlama riski var mıdır? Kadınların korkulu rüyası olan dış gebeliğe yakalanma oranı o kadar yüksek değildir fakat daha önce dış gebelik yaşamış bir anne adayı için aynı durum söz konusu da değildir. Yani dış gebelik bir kez atlatıldığı zaman daha dikkatli olunmalıdır çünkü tekrarlama riski artık hep vardır.

Okumak İstermisiniz

dış gebelik ameliyatı

Dış Gebelik Ameliyatı hamilelik adına yaşanabilecek en can sıkıcı durumlardan birisi olan dış gebelik, mutlaka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir