Home / Dış gebelik / dış gebelik önlenebilir mi

dış gebelik önlenebilir mi

dış gebelik önlenebilir mi
Dış gebelik çok riskli bir oluşumdur ve zamanında fark edilmediği takdirde anne adayının ölümü ile sonuçlanmasından ötürü, fark edilir edilmez hamileliğin sonlandırılması gerekmektedir. Yanlış yerde konumlanıp büyümeye başlayan embriyonun doğma olasılığı yoktur. Yani maalesef ki dış gebelik düzeltilebilecek bir gebelik değildir. Peki dış gebelik önlenebilir mi?
Tıpta ektopik gebelik olara isim verilen bu oluşum, kadının rahim içerisinde olması gerektiği yerde değil de, fallop tüpleri başta olmak üzere karında ve rahim boşluğunda büyümeye başlar. Döllenmiş yumurta gelişimine devam ettiği sürece burada yer alan dokular risk altındadır. Büyümeye devam eden embriyo doğal olarak etrafındaki dokulara hasar verip yırtılmalara yol açar. Bu da ağrılı ve sancılı bir gebelik demektir ki zaten anne adayının dış gebelik riski ilk böyle anlaşılır. Çoğu zaman eşleri tarafından doktora götürülmeyen veya imkansızlıklar nedeni ile doktora gidemeyen anne adaylarının ölümü ile sonuçlanır. Dış gebeliğin erken fark edilmesi ve hamileliğin sonlandırılması bu açıdan çok önemlidir. Çünkü iç kanama başladığında anında müdahale edilmezse hastanın kaybedilme oranı çok büyüktür.

Dış gebelik riski her kadında aynı oranda değildir fakat rahim içi araç kullanan hanımlar ( spiral vb. ), genital enfeksiyon geçiren hanımlar ve sigara içen kadınlar daha büyük bir risk altındadır. Ayrıca doğumundan itibaren fallop tüplerinde genetik bozukluklar olan kadınların da dış gebeliğe yakalanma oranı çok yüksektir. Bazı durumlarda ise spermin yapısal bozuklukları bu duruma yol açabilmektedir. Ayrıca tüp bebek tedavisi gören kadınlar için dış gebelik riski her zaman vardır. Kısacası rahim ve spermin yapısını bozabilecek her türlü faktöre dış gebeliği tetiklemektedir. Tüm bunlara dikkat etmek dış gebelik riskini önemli oranda düşürse bile tamamen engellenebilecek bir oluşum söz konusu değildir. Yani dış gebelik riski hep vardır ve bunu normal gebeliğe dönüştürme olasılığı ise sıfırdır. Fakat zamanında müdahale edilip gebelik sonlandırılarak anne ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmadan kurtulabilir. Üstelik artık ilaçla dahi tedavisi mümkündür. Fakat bazı özel durumlarda kapalı ameliyat yapılmaktadır. Erken gebeli bulguları ile aynı bulguları yansıtan dış gebeliği anne adayının fark etmesi çok zor olduğu için gebelik testi pozitif çıktığı andan itibaren ultrason ile kesin tanı konulması önerilir. Yani hamile olduğunuz kan testi ile doğrulansa bile döllenmiş yumurtanın nerede konumlandığını tespit edebilmek için ultrason şarttır.

Okumak İstermisiniz

dış gebelik ameliyatı

Dış Gebelik Ameliyatı hamilelik adına yaşanabilecek en can sıkıcı durumlardan birisi olan dış gebelik, mutlaka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir